Umelá inteligencia a zvuk odhalí skryté vady výrobkov alebo Digitálny mozog rozumie zvukom

Spoločnosť Neuron soundware vznikla vo februári 2016. Spoločnosť založil Peter Konečný spolu s Pavlom Klingerom. Neuron soundware vyvinul technológiu umelej inteligencie, ktorá rozumie zvukom. To v praxi nachádza využitie najmä pri audio diagnostike v priemyselných zariadeniach. Zvuk a vibrácie sú totiž často najjednoduchšou a najlacnejšou metódou odhaľovania existujúcich či blížiacich sa mechanických chýb.

strom

Digitálny mozog Neuron soundware tak znižuje náklady na údržbu, umožňuje vzdialený dohľad nad zariadeniami a odhaľuje poruchy v reálnom čase. Umožňuje tiež kontrolovať kvalitu produktu vo výrobe. „Náš prístup kombinuje znalosti z niekoľkých odborov. Ide o veľmi pokročilé strojové učenie využívajúce neurónové siete, ale aj znalosti z fyziky zvuku, jeho šírenia a snímania, zároveň skúsenosti z priemyselného prostredia. Vidíme veľkú príležitosť v novej oblasti IoT – malé šikovné krabičky monitorujúce rôzne stroje a zariadenia“, hovorí Pavel Konečný.

Technológia prináša úspory vo výrobe a prevádzke zariadení, pretože je schopná jednoduchým senzorom rozpoznať blížiace sa mechanické poruchy či kontrolovať kvalitu produkcie vo výrobe.

Konkurencie sa zatiaľ v Európe nemusia obávať. Podobné nástroje sa používajú v New Yorku. Hlavnou konkurenciou je nedostatok predstavivosti, že je možné realizovať údržbu inak. Aj z toho dôvodu má český startup globálne ambície. Zákazníkov má napríklad z Nemecka, zo spoločnosti Siemens
Podľa odborníkov umelá inteligencia predstavuje obrovskú príležitosť, podľa iných je to jedna z najväčších hrozieb ľudstva.

inteligence

„Či sa niekedy podarí vymyslieť inteligenciu na ľudskej úrovni, zatiaľ nevie nikto. Žiadny fyzikálny zákon však tomu nebráni a pracujú na tom veľmi intenzívne najväčšie firmy na svete. Ak sa to raz podarí, tak to bude mať veľký dopad na našu spoločnosť. Myslím, že označiť umelú inteligenciu ako novú elektrinu nie je najhoršie prirovnanie“, konštatuje Pavel Konečný. 

Umelá inteligencia a zvuk odhalí skryté vady výrobkov alebo Digitálny mozog rozumie zvukom
Share