Prečo ohrev vody pomocou solárnych kolektorov vyplatí

Získať teplú vodu ekologicky s minimálnymi nákladmi by chcelo množstvo ľudí. V súčasnosti je už tento proces možný vďaka solárnemu ohrevu vody. V praxi sa tiež môžeme stretnúť s inými asociáciami tohto názvu, a to napríklad fototermický alebo solárny systém. Medzi základnú jednotku solárneho systému patria solárne kolektory. Tie sú dnes vďaka rôznym dotáciám dostupné pre širokú vrstvu domácností. V čom spočíva ich výnimočnosť?

fotovoltaika

V čom sú solárne kolektory oproti ostatným zariadeniam výnimočné?

V prvom rade je potrebné spomenúť, že okrem ohrevu vody tiež solárne kolektory slúžia aj na prikurovanie v domácnostiach. Táto činnosť je pre ne však sekundárnou. Počas slnečných dní pokrýva solárny systém takmer všetku spotrebu vody, ktorú domácnosť potrebuje. V dňoch, kedy solárny systém nezískava až toľko slnečnej energie, býva doplnený dodatkovými zdrojmi, najčastejšie plynovým kotlom alebo elektrickým vykurovacím zariadením. Okrem toho sa solárne kolektory používajú aj ohrev bazénov. Ak by sme sa na solárne kolektory a ich výhody pozreli z hľadiska financií, solárny systém zabezpečí ročnú úsporu 50-60 % z nákladov, ktoré sú na prípravu teplej úžitkovej vody potrebné. Solárne kolektory potrebujú na svoju činnosť len slnečnú energiu, elektrický kotol potrebuje elektrinu, plynový kotol zase plyn, pričom sa za tieto energie platia dosť vysoké poplatky. Cena týchto energií nie je stabilná, preto nemáme záruku ich stabilnej ceny aj do budúcna. Slnečná energia sa nachádza voľne všade okolo nás. Mnoho budúcich vlastníkov sa na začiatku zľakne. Niet sa čomu čudovať, obstarávacia cena za toto zariadenie nie je práve najnižšia. Dobrou správou však je, že existujú aj dotácie na solárne kolektory. Tie dokážu obstarávaciu cenu výrazne znížiť. Toto zariadenie je hospodárne čo sa týka najmä prevádzkových nákladov. Okrem vstupnej ceny za zariadenie nemusíte už platiť žiadne dodatočne poplatky. Najväčšou položkou, ktorá zaťaží vašu peňaženku, sú práve obstarávacie náklady. Po inštalácii pracuje zariadenie pre vás s minimálnymi nákladmi. Môžte si teda užívať teplú vodu bez toho, aby ste boli každý mesiac závislí na účtoch za elektrinu či plyn, ktoré domácnosti platia ich dodávateľom.

solární panely

Mať kvalitného a spoľahlivého dodávateľa solárnych kolektorov je alfa a omega celého procesu

Solárny systém by mal byť vybudovaný skutočne dôkladne. Nekvalitný materiál či nesprávna inštalácia môže narušiť bezporuchový chod tohto zariadenia, pričom oprava si môže vyžadovať dodatočné náklady. Ak sa aj vy zamýšľate nad solárnymi kolektormi, vyberte si kvalitného dodávateľa. Na stránke www.viessmann.sk nájdete nielen rôzne informácie o solárnych systémoch, ale aj kontakty na tých, ktorí vám poradia. Spoločnosť Viessmann, s.r.o., svojim zákazníkom ponúka len špičkové zariadenia a taktiež aj odborné poradenstvo. Na tejto stránke tiež nájdete aj ponuku solárnych kolektorov tejto spoločnosti.