Námesačnosť : Choroba alebo normálna vec ?

Stalo sa vám už niekedy niečo, čo ste vy sami nedokázali vysvetliť ? Tajné nočné vyjedanie chladničky a potulovanie sa po dome prenášajúc rôzne predmety – to všetko môže byť znakom námesačnosti alebo odborne somnambulizmu. Proces začína tým, že sa človek prebudí zo spánku neúplne, čím sa dostane do stavu medzi bdelosťou a spánkom. Veľa ľudí udáva, že postihnutý má možnosť pohybovať sa, prenášať predmety a niektorí dokonca aj rozprávajú – ale mimo ich kontrolu. Na druhý deň si väčšinou nič nepamätajú a pokračujú v každodenných činnostiach.

spánek

Čo je vlastne námesačnosť a ako s ňou bojovať
Tento jav je podľa vedcov zaradený medzi poruchy spánku hlavne v detskom veku, kedy sa nám počas plytkého spánku snívajú bláznivé sny, ale častejšie sa prejavuje pri hlbokom a nerušenom spánku. Ak je však námesačnosť abnormálne častá, ide o chronickú námesačnosť. Tento typ v detskom veku sa ukázal byť spojený s problémami správania a chudobou emocionálnou reguláciou. Okrem toho je známe, že dobrý spánok hrá rozhodujúcu úlohu pri skorom vývoji mozgu, učení a konsolidácii pamäti. Liečba je teda nevyhnutná, ale bohužiaľ sa uvádza, že rodičia takýchto detí väčšinou nevykonávajú lekársku liečbu kvôli prerušenému výskytu týchto udalostí.

polštář

Druhým prípadom je neochota mať svoje dieťa nepretržite na psychotropných drogách. Hoci niektoré pediatrické poruchy spánku vyžadujú lekársku pomoc (napr. obštrukčné spánkové apnoe, narkolepsia), väčšina si žiada najmä presné klinické hodnotenie a intervenčné zručnosti, ktoré ovládajú odborníci v príslušnej oblasti medicíny. Nemusíte mať strach, stačí vyhľadať odbornú pomoc, po ktorej budete oboznámení s ďalšími postupmi pri liečbe a opatreniach s námesačným dieťaťom.

postel

V dospelosti by sa už vyskytovať nemali, ale existujú samozrejme prípady, pri ktorých chodenie po dome pretrváva, no len zriedka vyžaduje liečbu. Netreba sa ale obávať, námesačnosť je len zriedkavý jav, pri ktorom sa musíte jednoducho vzdať spánku  a starať sa o svojich najbližších pri putovaní v miestnosti. Je nutné zavrieť všetky okná a balkóny a podobne predchádzať aj ostatným možným úrazom. Na záver je vhodné nasmerovať námesačnú osobu späť do svojej postele a nechať ju pokojne zaspať. Pri zaspávaní môžeme pozorovať ešte krkolomné pohyby v posteli, ktoré mnohým ľudom prídu zábavné.