Pracovné odevy a na čo by sme rozhodne nemali zabúdať pri ich obstarávaní

Výber pracovných odevov je neodmysliteľnou súčasťou nástupu do nového zamestnania. Týmto to však ani zďaleka nekončí kvalitu pracovných odevov by sme následne mali kontrolovať s určitou dávkou pravidelnosti vďaka čomu predídeme poraneniu. Vznik pracovného úrazu určite nepodceňujte a pracovné odevy by vám okrem maximálnej možnej úrovne bezpečnosti mali poskytovať aj potrebné mieru komfortu. Úlohou týchto odevov je teda poskytovať zamestnancovi preventívnu funkciu a riziko úrazu existuje pri pomerne širokom okruhu rôznych profesií. Ochrana pred vznikom úrazu je veľmi dôležitou, no pracovné odevy majú za úlohu aj chrániť zamestnanca pred zašpinením alebo poveternostným vplyvom. Z tohto pohľadu je nutné rešpektovať pracovné podmienky a prostredie, kde budú dané práce vykonávané. Pracujete v dielni, s kyselinami, na streche či v lese? Okruh profesií využívajúci takéto odevy je naozaj široký a pri ich výbere by sme špecifiká prostredia mali vedieť dokonale poznať.

konstruktéři

Pracovné odevy by mali byť vyberané plne v súlade s prostredím, v ktorom ich bude pracovník nosiť

Rozlišovať by sme teda vo všeobecnosti mali medzi prácou v interiéri a exteriéri. Ak pracujete vo vnútri, tak z nárokov na ochranu pred poveternostným vplyvom môžete mierne upustiť. Presným opakom je teda výber pracovných odevov určených na prácu v exteriéri a pri nich je potrebné najmä v chladnejšom období rešpektovať ochranu pred výkyvmi počasia. Súčasťou pracovných odevov sú však okrem klasických montérok aj vesta alebo bunda. Najviac disponovanými miestami je chrbát a tu mal byť odev vybavený výplňou pre väčšie zahriatie.

stavební dělník

Tieto pracovné odevy však nemusíte zákonite využívať len v práci a patria sem aj voľnočasové aktivity. Vďaka svojim ochranným vlastnostiam ich teda dokonale využijete pri práci na záhrade, stavbe alebo počas pohybu v prírode. Spomínali sme chrbát ako disponovanú partiu tela kvôli chladu. Z pohľadu poškodenia alebo predratia je najviac disponovanou časťou odevu oblasť kolien a lakťov. V týchto partiách pomerne často dochádza k poškodeniu odevu a aj z tohto dôvodu by sme mali siahnuť po odeve s výstužami v týchto častiach Kvalitné pracovné odevy a pracovnú obuv nájdete na webovej stránke https://www.ardonsk.sk/.