Veci, ktoré doma pravdepodobne nečistíte, ale rozhodne by ste mali!

Drez a jeho okolie
Možno si poviete – prečo umývať niečo, čo je denno-denne v styku s vodou a čistiacimi prostriedkami? Možno preto, že keď z drezu vodu vypustíme, väčšinou už nie je taká čistá ako bola na začiatku. Špinavá voda môže zostať na odkvapkávači na riady alebo aj pod košíčkom na príbory. Väčšina bacilov miluje vlhké a mokré prostredie a bude sa im tam dariť. Umývajte preto drez najmenej jedenkrát denne.
tenisky v pračce
Umývačka na riad
Keď slúži na umývanie špinavého riadu, mala by sa tiež očistiť sama, však? V skutočnosti je ale potrebné, aby ste umývačku vyčistili vy. Mastné vnútro umývačky totiž voda, ktorou sa riad oplachuje, neumyje a tiež neodstráni nečistoty z filtru. Preto je vhodné umývačku jedenkrát za tri mesiace vyčistiť pomocou špeciálnych prípravkov určených na čistenie umývačky.

Práčka
Rovnako ako pri umývačke na riad, je potrebné z času na čas vyčistiť pračku. Usadzujú sa v nej najrôznejšie nečistoty, zanáša sa filter a množia baktérie. Takže, pokiaľ sa o práčku nebudeme starať, časom by mohla začať nepríjemne zapáchať alebo dokonca prestať prať.

Vankúše a prikrývky
Väčšina z nás sa uspokojí s výmenou posteľného prádla. Mikróby a roztoče sa ale cez látku posteľného prádla dostávajú i dovnútra vankúšov, perín a matracov. Obzvlášť dobre sa im darí v perí. Pri predstave, čo všetko takýto vankúš ukrýva, sa vám možno ani nebude chcieť ľahnúť si naň. Dobrou správou je, že prať sa môže aj perie i syntetické vlákna. Každé so špeciálnym programom a prípravkom. Stačí raz za rok, nezabudnite ich nechať dôkladne vyschnúť.
křeslo v ložnici
Vypínače a kľučky
Umývate si ruky zakaždým, keď prídete zvonku a po každej návšteve toalety? To robíte správne. Možno si ale neuvedomujete, koľkých vecí sa dotknete, než do kúpeľne dorazíte. Vypínače, kľučky na dverách – na to všetko siahame počas celej doby, čo sme doma. Nemusíme každý deň postrekovať antibakteriálnym čističom, spomeňte si na ne raz za týždeň. Môžete použiť aj octový roztok a papierové utierky.

Klávesnice a diaľkové ovládače
Opäť veci, ktoré patria k údajne najšpinavším v našej domácnosti. Siahame na ne my, naše deti, naši blízky, známy, padá do nich prach i odrobinky z jedla, odumretých kožných buniek a podobne. Raz za týždeň by sme ich mali vyčistiť.
agresivní bakterie
Odpadkový kôš
Kto by čistil dno odpadkového koša, keď používame igelitové vrecká? Vrecká sa však môžu pretrhnúť, niekedy sa zrolujú na stranu a odpadky padajú mimo, niekedy záhadne pretečú. A máme raj pre plesne a mikróby.

Kľúče
Je fascinujúce, že nám nikdy nenapadne vyčistiť svoj zväzok kľúčov. Pritom ich niekoľkokrát za deň berieme do neumytých rúk, prakticky sú stále v kontakte s baktériami. Pritom stačí použiť raz za čas antibakteriálne mydlo a teplú vodu.

Veci, ktoré doma pravdepodobne nečistíte, ale rozhodne by ste mali!
Share