Kultúrne dedičstvo Slovenska

Kultúrne dedičstvo Slovenska
Každá krajina je výnimočná svojou históriou na ktorú sa viaže kultúra. Viete aké kultúrne skvosty má Slovenská republika? Bohaté kultúrne pamiatky má Slovensko zapísané v UNESCO, čo je skratka The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. UNESCO je svetovo uznávaná organizácia, ktorá bola založená 16. novembra 1945. Jej úlohou je vytvoriť Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva zo všetkých zemí sveta.
Medzi najvýznamnejšie kultúrne pamiatky zapísane v UNESCO patria:
Banská Štiavnica r.1993
Zapísaná do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1993. V stredoveku na tomto baníckom mieste vyrástli renesančné budova, paláce. V 16. storočí tu vyrástli aj kostoly, námestia, Staré a Nové zámky. Banské mestečko je zapísané do svetového zoznamu aj so svojím okolím.
Lokalizácia: stredné Slovensko, Banská Štiavnica. 
Spišský hrad a pamiatky okolo hradu
Táto kultúrna pamiatka bola do UNESCA zapísaná tiež v roku 1993. Tento hrad sa zaradzuje medzi najväčšie hrady v strednej Európe. Možno v ňom nájsť expozíciu zbraní. Skladá sa z renesančných a gotických budov, ktoré vybudovali majitelia a panovníci hradu.
Lokalizácia: severné Slovensko, obec Spišské Podhradie a Žehra
Vlkolínec
Ide o dedinku do ktorej patrí 45 budov, kde ešte dnes žijú ľudia. Nachádzajú sa tu pôvodné drevené domčeky, ktoré sú typické pre stredoeurópsku oblasť.
Lokalizácia: stredné Slovensko.
Jaskyne a priepasti Slovenského krasu
Do UNESCO boli zaradené spolu s jaskyňami na území Maďarska v roku 1995. Najvzácnejšia je Dobšinská ľadová jaskyňa.
Lokalizácia: Rožňava, Spišská Nová Ves
Bardejov
Radnica z 16. storočia, kostol sv. Egídia a jeho námestia sú zapísane do UNESCA.
Lokalizácia: severovýchod Slovenska, Bardejov.
Každá z vyššie uvedených kultúrnych pamiatok má nevýslovnú hodnotu pre národ a jeho identitu. Ročne chodí tieto kultúrne pamiatky obdivovať množstvo ľudí a to nie len zo Slovenska. Neváhajte aj Vy objavovať krásy a kultúrne pamiatky Slovenska, ktoré nám tu zanechali naši predkovia!
 

Kultúrne dedičstvo Slovenska
Share