Zaujímavé fakty o králikoch

–          Králiky majú excelentný čuch, sluch aj zrak. Majú takmer 360° rozhľad aby mohli ľahko spozorovať predátorov vo svojom okolí, vynikajúco vidia najmä v šere.

–          Králiky majú extrémne silné zadné končatiny, ktoré im umožňujú skákať do veľkých vzdialeností, môžu vyskočiť jeden meter do výšky a tri metre do dĺžky.  Stavajú sa na zadné nohy, aby mali lepší výhľad na predátorov, varujú ostatné králiky dupaním.
holčička s králíčkem
–          Keď sa zajačiky jašia, je to prejav radosti, pobehujú, vyskakujú do vzduchu, krútia telom.

–          Sú to láskyplné spoločenské zvieratá, ktoré si užívajú prítomnosť iných králikov, túlia sa k sebe, olizujú sa, navzájom sa čistia.

–          Aj napriek tomu, že sú to tiché zvieratá, na vyjadrenie svojich pocitov používajú rôzne zvuky, napríklad hlboké mrmlanie pri pobehovaní okolo človeka alebo zvieraťa je prejavom náklonnosti, niekedy hmkajú podobne ako pradenie mačky.

–          Svoje teritórium si označujú otieraním podbradku, na ktorom majú špeciálne pachové žľazy.
králíček na dlani
–          Králičí vrh máva 4-12 mláďat po 30-dňovej gravidite.  Samce králikov sa môžu množiť už keď majú sedem mesiacov, samičky dokonca už keď majú štyri mesiace. To znamená, že samička môže mať počas jedného roka až 800 potomkov a prapotomkov! Preto sú králiky symbolom plodnosti.
 
 
Ľudia si často myslia že chovať králička je veľmi jednoduché, že mu stačí upratovať bobky, kŕmiť ho a vyčistiť mu klietku, to ale nestačí, treba sa mu aj venovať aby bol šťastný. Existuje veľa spôsobov ako zlepšiť život králika chovaného ako domáce zvieratko:
–          Je dobré mať králičkov v páre, pretože sú veľmi spoločenské. Nebudú tak osamelé alebo unudené.
–          Králiky potrebujú vhodnú stravu. Najdôležitejšia pre ich tráviaci trakt je vláknina vo forme sena a trávy, bez nej by mohli aj umrieť. Je dobré dať mu aj menšie porcie zeleniny alebo ovocia ako mrkva, jabĺčko, kaleráb.
–          Králiky chované doma by mali mať nejakú skrýšu alebo krytý brloh, dáva im to pocit bezpečia.
–          Málo ľudí vie, že králiky je možné trénovať.  Efektívny je najmä tréning na báze odmien. Fyzická námaha ich udržuje fit, zabraňuje nadváhe, zajko sa nenudí. Existujú aj preteky cez prekážky, známe ako králičí hop.
–          Králiky majú veľmi radi hladkanie a škrabkanie, začo sa človeku aj odmenia, a to tým že ho budú olizovať.
–          Samozrejme ako každé iné domáce zvieratko, aj králiky treba pravidelne očkovať a skontrolovať veterinárom.
–          Králika netreba vôbec kúpať, očistí sa úplne sám.