Viete ako sa postarať o vášho psa v zime?

Ak svojho miláčika chováte v byte, zimné obdobie sa od zvyšku roka až tak nelíši. Isté problémy môžu mať majitelia plemien bez podsady, pri vychádzkach. To sa však dá vyriešiť psím oblečením, ktoré je dnes už úplne bežne dostať. Niektoré psy, môžu mať tiež problém s chôdzou po zamrznutej zemi. Na tento účel veľmi dobre poslúžia takzvané booties. Ide o papučky, alebo ponožky pre zvieratá, ktoré sú veľmi podobné tým detským. Na spodnej strane majú protišmykovú vrstvu, takže psovi uľahčia prechádzky na ľade a taktiež zabránia zamŕzaniu snehu medzi vankúšikmi. Po príchode domov, je potrebné tieto snehové gule na nohách vždy dôkladne odstrániť. Ak chodíte na vychádzky v meste, labky vždy aj umyte, pretože posypová soľ nerobí dobre jemným vankúšikom.

pes
 
Zimné obdobie je však o čosi náročnejšie pre majiteľov, ktorí svojich psov chovajú vonku. Je jedno či je to na voľno, alebo v koterci. Psia srsť, je síce dosť dobrým izolačným materiálom, avšak v mínusových teplotách im na pohodlný život nestačí.
V prvom rade je potrebné upraviť stravu. Už približne mesiac pred začatím zimy, psovi začneme podávať krmivo bohatšie na tuky. Pes by mal doslova pribrať nejaké to kilo navyše.
Klasické žrádlo môžete zalievať nesoleným, mäsovým vývarom, alebo použiť bravčovú masť. Tá nesmie byť taktiež solená a netreba to s ňou preháňať. Do jednej kŕmnej dávky, stačí pridať kávovú lyžičku masti, rozpustenú v teplej vode.

pes s oblečkem
 
Zimu psy zvládajú pomerne dobre, vietor však už nie. Počas zimy, je preto nutné aby sa mal váš chlpáč kde schovať. Ideálna je samozrejme búda. Jej veľkosť by mala byť taká, aby si do nej pes  mohol pohodlne ľahnúť, avšak nie zbytočne veľká. V tom prípade by zviera muselo vynaložiť omnoho viac úsilia na vyhriatie priestoru. Do vnútra môžete vložiť starú deku, alebo oblečenie. Najlepšou alternatívou je však slama, či seno.

komodor

 V neposlednom rade, nezabúdajte na vodu. Tá v zime zamrzne aj v priebehu niekoľkých hodín. Preto ju kontrolujte vždy keď je to možné. Pri výmene vždy odstráňte zamrznuté kúsky ľadu. Tie vedia v tele spôsobiť vážne problémy. Čerstvá voda môže byť vlažná. Tak predĺžite čas, kým opäť zamrzne.