Termínovaný alebo sporiaci účet?

Skoro ku každému účtu v banke vám ponúkajú veľké množstvá ďalších výhod, ak si otvoríte ešte sporiaci alebo termínovaný účet. Bežný človek však ani netuší, do čoho ho banky ťahajú. Preto som sa rozhodla, že vám to trochu priblížim a vysvetlím polopatisticky. Snáď sa pochopíme.

banner

Chcú na nás „ušiť búdu“?
Pokiaľ máme účet v normálnej banke, nemali by sme sa obávať neočakávaných poplatkov a vysokých úrokov ako v nebankových spoločnostiach. No aj tak sa musíte mať na pozore a každé zmeny všeobecných úverových podmienok si poriadne preštudovať. Aj podmienky sporiacich a termínovaných účtov. Pretože banky nás samy na to neupozornia, človek si to musí ustriehnuť sám.

So sporiacim účtom je spojené menšie riziko, ale zároveň je menej výnosný. Ak vkladáme peniaze nepravidelne (napríklad v jednom mesiaci aj tri krát a v ďalšom mesiaci vôbec), tak máme na sporiacom účte minimálny úrok. Väčší ako na bežnom účte, ale stále to nie je veľká výhra. S pravidelnosťou vkladov pribúda aj úrok. Na vyberanie peňazí nemáme určený konkrétny termín, ani výpovednú lehotu. Peniaze môžeme vybrať kedykoľvek bez poplatku a začať sporiť odznova.

Termínovaný účet je viazaný na konkrétny dátum alebo výpovednú lehotu. O tom svedčí aj jeho názov. Peniaze sa vkladajú väčšinou jednorazovo a výber vopred pred lehotou splatnosti nás bude stáť nemalé poplatky. Pretože je s ním spojené vyššie riziko, je aj výnosnejší, ale menej likvidný ako sporiaci účet. Ak máme výpovednú lehotu, výber treba nahlásiť a podľa dĺžky výpovednej lehoty už len čakať. Skôr nám peniaze nedajú, až keď uplynie výpovedná doba.
Už vám je to jasnejšie? Kam investujete svoje peniaze?

investice

Dobre si to rozmyslite, aby ste neskôr neľutovali. Ale v týchto dvoch prípadoch nemáte veľmi, čo stratiť. Ale aj tak buďte opatrní, komu zveríte svoje ťažko zarobené peniaze.