Pozreli sme sa na repka olejná pestovanie

Pestovanie repky olejnej v uplynulých dvoch dekádach zaznamenalo na Slovensku pomerne prudký vzostup. Repka olejná pestovanie na konkrétnom poli sa dá identifikovať pomerne často a je veľmi dobre viditeľné i z diaľky. Dôvodom sú žlté kvietky tejto hospodárskej plodiny, pričom pri pestovaní repky olejnej možno hovoriť o rovnomernom rozmiestnení po celom území našej krajiny. O pestovaní repky olejnej však možno hovoriť tiež v celosvetovom meradla a tu zastáva popredné priečky pri výrobe olejnín.
žlutá řepka

Repka olejná pestovanie a jej prínos pre náš organizmus


Semená repky olejnej sa vyznačujú nízkou hmotnosťou a tisíc kusov váži v rozmedzí 4 až 6 gramov. Tie sú modročiernej farby a tvarovo guľaté. Plodina má niekoľko odrôd a od jej konkrétneho typu tiež závisí obsah oleja. Tento údaj však nie je závislý výlučne od odrody, ale dôležitá je taktiež lokalita pestovania repky, zloženie pôdy a taktiež iné agronomické podmienky. Repkový olej je z prevažnej časti zložený z triacylglycerolov a tie obvykle na ňom predstavujú podiel 95%. Pre naše zdravie sú z takéhoto oleja prínosom prevažne nenasýtené mastné kyseliny a takto ho pokojne môžeme označiť za nutrične bohatú surovinu. Prínos pestovania repky olejnej je teda jednoznačný.

Prejdime však aj na ostatné fakty a údaje a tými sú napríklad tie, že semená repky obsahujú olej v rozpätí 35 až 50%. Plodina je rovnako bohatá na kyseliny a medzi hlavné z nich patria linolová, linolénová či kyselina olejová. Medzi tie z nich, ktoré sú zastúpené v menších úrovniach, patria napríklad estery palmitovej, stearovej a myristovej kyseliny. Pre naše zdravie sú rovnako dôležité fytosteroly a tie sú zastúpené v semenách repky olejnej v nemalej miere.

pole řepky
Pozitívnym prínosom sú najmä ich antioxidačné, protizápalové a protirakovinové účinky. V súčasnosti prebiehajú viaceré výskumy zamerané na ich pozitívne vplyvy na znižovanie cholesterolu a jeho absorpciu v tenkom čreve. Semená repky olejnej navyše obsahujú bielkoviny na úrovni 28 – 30% a z vitamínov musíme spomenúť najmä vitamín E a tie zo skupiny B. Dôležitým je taktiež aminokyselinový profil repky a z kategórie minerálov sú podstatnými hlavne fosfor, draslík a vápnik.

Kliknite na internetovú stránku http://www.osivo.sk/ a dozviete sa viac zaujímavých informácií.