Alergia na domácich miláčikov

Ľudia vždy milovali zvieratká, a tak si ich začali postupne doma aj chovať. Pri ich chove však vznikol nemalý problém – alergia. Ročne trpí alergiu stále o dve percentá viac ľudí než v predchádzajúcom desaťročí, a tak sa pýtame, prečo? Princíp môže tkvieť v rôznych teóriách, potvrdených i vymyslených, no jedna ich všetky spája do jednej, ucelenej.

štěně.jpg

Životné prostredie – ničíme ho, neobhospodarujeme ho, nestaráme sa o neho. Jediné, čo vyplýva zo znečisteného životného prostredia je vznik alergie. Je to vlastne neprimeraná reakcia imunitných mechanizmov na častice, ktoré sa v našom blízkom okolí vyskytujú skoro každý deň. Organizmus reaguje na ne alergickou reakciou, ktorá v nás vyvoláva mnohé, no často opakujúce sa symptómy, medzi ktoré radíme napríklad kýchanie, vodnatú nádchu, kašeľ, bolesti hrdla a niekedy dýchavičnosť.

alergie.jpg

Alergia môže byť spôsobená peľom mnohých agresívnych rastlín produkujúcich abnormálne množstvá peľových alergénov. Taktiež ju spôsobujú niektoré zložky jedál, ako je napríklad lepok vyskytujúci sa prevažne v obilninách alebo mliečny cukor laktóza pre neschopnosť jej štiepenia za chýbajúcej laktázy. V neposlednom rad je alergénom aj srsť zvierat, hlavne tých zdomácnených. Najviac alergikov na Slovensku trpí alergiou na hlodavce, to znamená myši, potkany, chrčky, pieskomily a iné drobné roztomilé zvieratká dostupné v každom obchode pre domáce zvieratá. Ďalším závažným alergénom je srsť mačiek a psov.

Tieto dva druhy zvierat patria medzi najviac vyskytujúce sa na svete, aj keď alergia na ne je pomerne častá.
Alergiu na svojho psíka môžeme dostať aj v priebehu piatich rokov, kedy sa na našom zdraví odzrkadlia prvé príznaky. Pri alergii je lepšie sa im vyhýbať, nezdieľať s nimi spálňu, ani sa s nimi príliš nemaznať. Alergia totiž môže prerásť do ešte nepríjemnejšieho ochorenia – astmy, ktorá je už rizikovým faktorom ohrozenia zdravia.