Zápal močových ciest: Ako sa mu vyhnúť?

Zápal močových ciest je jedno z najbežnejších bakteriálnych ochorení. V priemere si infekciou močových ciest prejde každá druhá žena. Dôvodom je, že močová rúra u žien je kratšia ako u mužov. U žien je to 4 cm, za to u mužov až 15 cm. Je to jeden z hlavných dôvodov prečo sú ženy náchylnejšie ako muži. Zápal močových ciest spôsobujú baktérie, ktoré sa vo vhodných podmienkach rozmnožia a spôsobia infekciu. Stačí ak si sadnete na niečo studené alebo sa slabo oblečiete a už je tu priestor pre baktérie.

Podchladená sliznica je ideálnym miestom na ich rozmnoženie.
Zápal močových ciest ohrozuje najmä ženy s oslabenou slizničnou imunitou, tehotné ženy, diabetikov, inkontinentných pacientov. No môže sa vyskytnúť u kohokoľvek.
čekající dívka
Príznaky zápalu močových ciest:
·        Časté nutkanie na močenie
·        Pálenie, svrbenie pri močení
·        Bolesti v podbrušku
·        Zakalený moč až krv v moči
·        Zvýšená teplota
·        Celková únava

Liečba:
Jednou z najdôležitejších vecí  pri zápale močových ciest je dostatok tekutín. Treba piť čo najviac. Aj keď je možno otravné chodiť stále na záchod, je to prirodzená obranyschopnosť organizmu a jedna z najučenejších metód. Organizmus týmto spôsobom čo najrýchlejšie vyplaví všetko škodlivé z tela von. Ďalšou pomocou sú aj urologické čaje a zvýšený príjem vitamínov (hlavne vitamínu C). Vitamín C a iné vitamíny správne okyslia sliznicu a spomalia tým rozmnožovanie baktérií. Pomôže aj teplý kúpeľ. Acylpirín či ibuprofénsú vhodnými liekmi pri miernych prejavoch zápalu močových ciest. Pokiaľ však príznaky  neustupujú a zhoršujú sa, je nutné navštíviť odbornú pomoc.  Lekár väčšinou naordinuje antibiotika.
 předávkování léky
Ako tomu predísť?
Je vhodné piť denne minimálne 1,5 l denne. Ochráni vás to od zápalu a navyše tým pomáhate správnemu fungovaniu metabolizmu. Denný prídel ovocia je vhodný ako prevencia pred akoukoľvek chorobou a táto nie je výnimkou.  Dôležité je aj nemať holé kríže a pupok. Podbruško a kríže je vhodné držať v teple. Správna hygiena je tiež dôležitou súčasťou. Umývanie intímnych partií a starostlivú hygienu po stolici netreba vynechávať.