Zábavné, ale hlavne poučné výlety

Borobudur v Indonézii:       Táto úchvatná pamiatka leží v Indonézii na ostrove Jáva a jedná sa o najväčšiu pamiatku južnej pologule. Pochádza z 9. storočia. Je to obrovský chrámový komplex, ktorý z vtáčej perspektívy vyzerá ako Mandala a na vrchole sídli Budha budúcnosti. Celý komplex je posiaty 2672 reliéfnymi panelmi a 504 sochami Budhu.
BAGAN v Barme
BAGAN v Barme:    Jedná sa o stovky pagod a chrámov na pár štvorcových kilometroch. Niektoré z nich sú pozlátené, iné si zachovali svoju pôvodnú starodávnu architektúru a mnohé chrámy sú v rozpadnutom stave po nájazde Mongolov. V tejto oblasti sú k dispozícii aj lety balónom nad pagodou. Počas ranného letu zbadáte, ako sa chrámy vynárajú z hmly a získate tak zážitok na celý život. Športovo založení si môžu prenajať bicykel a celý deň sa potulovať v tejto fascinujúcej oblasti.
 
ANGKOR WAT v Kambodži:       Táto skvostná stavba bola postavená začiatkom 12. storočia pre vtedajšieho kráľa Súrjavarmana II. Ako kráľovský chrám a hlavné mesto. Chrám najprv slúžil hinduistom a potom budhistom. Deň tu ubieha veľmi rýchlo a väčšina návštevníkov sa sem často vracia. Súčasne sa odporúča pri návšteve zavítať aj k menej známemu komplexu Angkor Thom alebo do chrámu Bayon, ktorý konkuruje slávnemu Angkor Watu.
 
Tádž Mahal v Indii: Monumentálny pomník v Agre nechal postaviť v rokoch 1632 až 1654 mogul Šáhdžahán na pamiatku svojej predčasne zosnulej manželky. Je postavený z mramoru, povrch je zdobený polodrahokamy, drahokamy a jeho kaligrafická výzdoba je vykonaná čiernym mramorom. Komplex budov zaberá 18 hektárov a samotné mauzóleum stojí na štvorcovom podstavci, ktorého rohy zdobia štyri štyridsať centimetrové minarety
 Machu Picchu v Peru
Machu Picchu v Peru:          Ruiny a rozvaliny inkského kultového mesta v peruánskych Andách pôsobia ako z iného sveta. Keď človek vylezie až úplne hore pešo alebo mikrobusom z údolia rieky Urubamba, neverí svojim očiam. Rieka sa nádherne vinie dole pod strmými skaliskami, v pozadí sa pnú zasnežené kopce a o pár kilometrov ďalej východným smerom, sa rozprestiera hustý prales.