Zábava verzus diskotéka

Dnes už toto slovo zábava, nie je veľmi skloňované v spomínanom význame. Občas sa ešte objavia nejaké náznaky toho, že by zopár aktívnych ľudí chcelo usporiadať pravú dedinskú zábavu napríklad Štefanskú, Katarínsku, Hodovú alebo veľkonočnú. No nikdy to už nebude také ako voľakedy. Čo majú teda spoločné a čo odlišné s diskotékou?

koncert

Diskotéka
Začneme najprv so známejším pojmom, ktorý sa dnes vyskytuje oveľa častejšie ako zábava, v tom konkrétnom význame. Na diskotéke ste sa už asi väčšina zúčastnili, takže moc nemusím zachádzať do detailov, o čo tam asi tak ide. Ľudia sa zabávajú a tancujú väčšinou len na modernú hudbu hocijakého štýlu. Občas bývajú aj oldies diskotéky pre starších ľudí, ale to je len výnimočne. Tam sa nehrá moderná muzika, ale skladby, ktoré boli moderné pre pár desiatkami rokov, keď boli naši rodičia, tety, ujovia ešte mladí. Takže to je základný rozdiel medzi diskotékou a zábavou. Na diskotéku chodia prevažne len mladí ľudia. Diskotéka beží nepretržite bez prestávky až do rána bieleho. Väčšinou hudbu púšťa jeden človek alebo ju mixuje nejaký dídžej, občas príde do disko klubu aj nejaký známy spevák. Keď príde známy spevák, odspieva 1-2 hodiny a potom sa pokračuje v diskotéke bez neho. Nespieva celý večer.

bicí

Zábava
Tak takú pravú dedinskú zábavu už zažijete len málokde. Väčšinou sa na každej zábave niekto pobil. Bez toho by sa dobrá zábava alebo aj svadba neobišla. Ako som už spomínala vyššie na zábavu sa chodili zabávať a zatancovať väčšinou starší ľudia, rodiny, niektorí aj s malými deťmi, ktoré nemali kam dať. Tie tam behali až do kým rodičia nešli domov. Občas sa našli aj mladší ľudia, keď ešte diskotéky neboli tak rozšírené. Na zábave sa tak isto tancuje, ale tancuje sa väčšinou na živú hudbu – na kapelu, ktorá hrá. Teda ešte som nezažila zábavu, kde by sa len púšťala hudba, vždy je tam kapela. Tá väčšinou strieda kolo oldies pesničiek a ľudoviek. Na ľudovky sa tancujú spoločenské tance a na oldies pesničky každý ako chce. Medzi kolami je zvyčajne 15 minútová prestávka, niekedy viac, niekedy menej. Zábava sa končí vtedy, keď kapela vyhlási, že je koniec – teda do kedy je vlastne kapela zaplatená. Niekedy je to do tretej, niekedy do štvrtej. Málokedy to býva dlhšie.