Za čo vďačíme estrogénu

Hormón, ktorému vďačia ženy na celom svete za svoje krivky má názov estrogén. A nie len za krivky. Tento hormón má toho na zodpovednosti viac.

těhotenství

Estrogén a jeho vplyv.
Najviac tohto hormónu sa produkuje vo vaječníkoch. Vytvára sa aj v nadobličkách, pečeni a tukovom tkanive, ale v podstatne menšej miere. Okrem organizmu vplýva aj na našu psychiku. V ženskom tele estrogén riadi všetko čo sa týka ženskosti. V období puberty, kedy jeho produkcia výrazne stúpne ženám jeho vplyvom narastú prsia, rozšíria sa boky, nastáva pravidelná menštruácia, ovulácia a dozrievanie vajíčok. Tiež zaisťuje v pošve vhodné prostredie pre prežitie spermií a v období tehotenstva dodáva oplodnenému vajíčku potrebnú výživu. V skratke povedané, tento hormón pripravuje ženský organizmus na tehotenstvo každý mesiac. V období tehotenstva zas zodpovedá za zdravý vývoj a výživu plodu.

Chudnutie vďaka estrogénu.
Estrogén chráni ženy pred kardiovaskulárnymi chorobami, infarktom, mŕtvicou, vysokým krvným tlakom a osteoporózou. Zvyšuje libido a priaznivo pôsobí na pokožku (vďaka nemu sú ženy menej chlpaté než muži). Zrýchľuje metabolizmus čím výraznejšie vplýva na našu postavu. Pri rýchlejšom metabolizme sa tukové bunky spaľujú rýchlejšie.

nadváha

Pred – menštruačný syndróm – môže za to estrogén.
Nakoľko tento hormón riadi celý pohlavný systém ženy je jeho hladina každý deň iná. Najviac estrogénu má žena počas ovulácie – väčšia chuť na sex, vajíčko pripravené na oplodnenie, tvorba vhodného prostredia pre spermie,… hladina estrogénu je na vrchole. Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka, produkcia estrogénu klesá a najnižšia je tesne pred menštruáciou.

Menopauza – nedostatok hormónu.
Keď prestanú vaječníky produkovať zrelé vajíčka nastáva menopauza. Je to zapríčinené postupnou zmenšujúcou sa tvorbou estrogénu vo vaječníkoch. Chýbajúci hormón začne organizmus vytvárať z iných zdrojov (nadobličky, pečeň, tuk). Takto získaný estrogén nie je tak kvalitný ako estrogén z vaječníkov, ale organizmus robí čo môže, aby ho doplnil.