Veľká zmena vo futbale? Kryptomeny nastupujú!

Šport – ak je to trochu predbežne – začne pocápať svoje topánky do sveta krypto-meny a jeho podpornej technológie blokov.
Začiatkom tohto roka sa anglický klub Premier League Arsenal stal prvým veľkým futbalovým klubom, ktorý podpísal dohodu o podpore krypto-meny. Dohodli sa s hernou spoločnosťou CashBet, že bude propagovať svoju CashBet Coin – používanú na hazardné hry – v domácich zápasoch Arsenalu.
Krypto-meny sú prostriedkom finančnej výmeny, čo je forma digitálnej hotovosti. Odhaduje sa, že existuje asi 1 500 z nich.

stadion

Dokonca aj argentínska hviezda Lionel Messi sa zapája do tohto nového sveta a tvrdí, že v propagačnej pozícii v mene jednej spoločnosti "hlbšie prekopával do blokov a decentralizovaných systémov". Práve preto ho niektorí nazývajú aj veľvyslancom technológie blockchain.
Napriek takejto vysokej profilovej podpore však futbal ešte nemal plne preskúmaný tento nový svet, pričom väčšina klubov, federácií a odborníkov z odvetvia prijala čakajúci postoj.

bitcon

Skvelá príležitosť
Blockchain, ktorý sa opiera o krypto-menu Bitcoin, je bezpečná metóda zaznamenávania údajov – digitálna kniha transakcií, dohôd, zmlúv – všetko, čo je potrebné nezávisle zaznamenať a overiť, že sa stalo.
Veľký rozdiel medzi tradičnými knihami je, že tento záznam transakcií nie je uložený na jednom mieste, je distribuovaný na niekoľkých, stovkách alebo dokonca tisícoch počítačov po celom svete. Tým je ťažšie manipulovateľný.
"Šport, vrátane futbalu, má skvelú príležitosť využívať túto novú technológiu a byť na čele jej budúcej adopcie," hovorí Michael Broughton, poradca pre futbalový obchod. Rovnako môže pomôcť poskytovať lepšie služby a prinášať väčšie príjmy.

měna

Ale bloková technológia musí byť prezentovaná ľuďom v športe takým spôsobom, ktorý zdôrazňuje, že ich užívateľská skúsenosť bude rovnaká, ale osobné a finančné detaily budú oveľa bezpečnejšie.