Ste pripravený stať sa školiteľom šteňaťa?

Malo by byť trestanie súčasťou tréningu?
Školenie vášho psíka nie je ľahká úloha, najmä ak to robíte prvýkrát. Na začiatok nemôžete prinútiť šteniatko poslúchať príkazy tým, že ho udriete. Školenie psíka by malo byť vykonané jemným, trpezlivým, konzistentným a dobre premysleným spôsobom. Musíte mať tiež na pamäti vek vášho psíka a schopnosť udržať to, čo ste ho naučili. Jeho pamäť rastie pri dospievaní, ale iba ak je jeho tréning konzistentný a opakujúci sa, vtedy si to všetko bude pamätať. Budete postupne upravovať jeho tréning tak, aby spĺňal jeho úroveň zrelosti, a tak ho donútite, aby urobil niečo, čoho je emocionálne alebo fyzicky schopný.
Nie je efektívne potrestať šteňa vždy, keď nedodrží príkaz. Jediná vec, ktorú sa naučí od trestu, je strach z vás a to výrazne ovplyvní váš vzťah, jeho schopnosť vytvoriť dôvernú väzbu s vami a jeho schopnosť udržať tréning.

labrador

Aký je správny čas na tréning?
Učenie šteniatka sa vytvára inak ako konvenčný výcvik poslušnosti. Sedem až desať týždňov staré šteňatá sú v perfektnom veku na začatie výcviku, pretože v tomto veku ešte nezískali zlé návyky, ktoré sa môžu dostať do cesty tréningu. V skutočnosti väčšina šteniatok ľahko absorbuje čokoľvek, čo ich naučíte v tomto veku. Navyše, vašim cieľom je naučiť šteniatko rozvíjať niektoré vlastnosti, ktoré mu uľahčia jeho neskoršie prispôsobenie sa tréningu poslušnosti. Mal by sa tiež naučiť oceniť váš vzťah a rešpektovať vás ako vodcu, a napriek tomu by to malo byť pre vás aj vášho maznáčika zábava.

bilý pejsek

Vyberte si čas, kedy bude Vaše šteniatko pozorné, zvedavé a hravé. Keďže je ľahšie ho trénovať, keď sa baví, začleňte tréning do svojho hracieho plánu. Naučí sa mať pozitívny postoj k tréningu a dá mu to pozitívnu dispozíciu v živote. Tréningy poslušnosti, sa stávajú jednoduchšie, ak vaše šteniatko už má pozitívny postoj k tréningu – postoj, ktorý si teraz vytvára s vašou pomocou.