Sny ako odraz duše

Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, čo je to sen? Večer po celodennej námahe sa uložíte na spánok a začnete snívať. Ale prečo? Niektorí vedci si myslia, že je to stav, keď si vaša myseľ chce utriediť zážitky zo dňa. No čo ak vaše sny nezodpovedajú vašim zážitkom a vy podvedome cítite, že v nich je čosi viac? Asi aj máte pravdu…
 tváře v modré
Sny sú viac ako výplody vašej fantázie – ste to totižto „Vy“ vaše skutočné JA, ktoré k vám prehovára prostredníctvom symbolov aby vyjadrilo vaše skutočné pocity. Táto zrkadlová podoba vás samých je vaše podvedomie, ináč nazývané nevedomie, ktoré je schované za vaším vedomým myslením. – To síce riadi všetko vaše uvažovanie, komunikáciu, nápady či učenie – no je len polovicou vás samých. Je to tá polovica, ktorú ľudia z vás vidia, alebo lepšie povedané to, čo dovolíme aby z nás ľudia videli. No nie je to celistvý pohľad. Je tu totižto vaše nevedomie, tá časť vášho JA, čo ste možno v sebe potlačili, skrývate pred svetom alebo dokonca o tejto svojej časti ani neviete.
děvče a sny

 
Nevedomie
 
V nevedomí je ukrytý celý svet – no nie svet riadený rozumom, ale svet riadený vašimi citmi a pocitmi. Keďže ale city  a pocity je ťažké charakterizovať lebo sú premenlivé, abstraktné a neuchopiteľné ako voda v mori (raz je more pokojné a sčerí ho kde-tu len maličká vlnka, alebo je divoké a rozbúrené ako v tej najväčšej búrke) – veľakrát ich v sebe radšej potlačíte ako by ste im čelili. No oni samé nezmiznú – sú stále tam, schované no pripravené vydriapať sa na povrch, nútiac vás aby ste si ich všimli a začali ich riešiť. Cez deň sa však na povrch nedostanú – je tu totižto vaše logické vedomie, ktoré ich potláča a tak tieto odsunuté pocity čakajú na vhodnú príležitosť ako na seba upozorniť. A tá chvíľa nastane akurát vtedy, keď idete spať.
spící miminko
 
Spánok
 
Vedomie pomaly vypína, mozog sa začína uvoľňovať a  všetky vaše prežité traumy, túžby, strachy, nádeje vyplávajú na povrch a ukazujú sa vo vašich snoch. No ako sa dá vyjadriť strach, nádej či zloba? Len pomocou symbolov. A tie sú veľmi komplexné a zložité – lebo i samotné pocity sú komplexné a zložité. No problém je v tom, že veľakrát svoj sen vôbec nepochopíme. A tak sa nám noc čo noc opakuje stále dookola, čakajúc kedy ho pochopíme a začneme riešiť. Stáva sa to aj vám často? I vás noc čo noc naháňa nájomný vrah a vaše nohy sú ako zo želatíny? Podvedomie vám asi nechce povedať o nebezpečenstve pobehujúcich vrahov ani o vašich labilných nohách. Jazyk snov je oveľa zložitejší.