RTVS má obemedzený čas pre vysielanie ZOH 2018


Už sa pomaly ale isto nevieme dočkať tohtoročných ZOH 2018, ktoré začnú už zajtra, respektíve ak bude tento článok publikovaný, olympiáda už bude v priamom prenose. Lenže s tou možnosťou priamehu prenosu pre stanicu RTVS to nemusí byť také ideálne, ako očakávame.
zimné olympijské hry

Dlhé roky sme zvyknutí bežne pozerať významné športové prenosy na STV1 či STV 2. Avšak tohto roku sa vraví o určitých obmedzených možnostiach, kedy sa tieto stanice a vlastne i my, ktorí ich sledujeme, budeme musieť uspokojiť s obmedzeným vysielacím časom. Obmedený čas vysielania priameho prenosu zo ZOH 2018, sa však dúfam podarí využiť čo najlepšie.

Licencie
Celý tento problém pre RTVS a ich divákov tkvie v licenciách. Veľký podiel a právo pre vysielanie väčšiny športových udalostí zo ZOH 2018 totiž vlastní Discovery Communications. Majú uzatvorenú lukratívnu licenciu za vyše 1,2 miliárd Euro! Takže všetok podiel a právo pripadá Discovery, RTVS je v tomto smere v úzadí a teda je tak trochu pochopiteľné, že STV1 či STV 2 tak nebudú môcť mať právo na také bohaté vysielanie, ako ich bohatšia a silnejšia konkurencia Discovery. Kto môže viac zaplatiť, tomu pripadá právo vysielať viac prenosov. Ostatným, ako v tomto prípade STV, budú tak priradené určité obmedzenia.

200 hodín vysielania
Ale nedávajme hlavy nadol, STV nám môže dokopy poskytnúť až 200 hodín z podujatia, čo určite nie je také zlé. Týchto 200 hodín môže RTVS vysielať z dôvodu sublicencie so spomenutou Discovery, od ktorej RTVS odkúpila aspoň takéto možnosti a stálo ju to 1,2 milióna  Euro, čo tiež nie je zrovna malá čiastka.
olympijské hry
Archív na internete?
Nie, na pôvodnej stránke pre RTVS žiaden archív nenájdeme, až také vymoženosti sa odkúpiť nepodarilo. Avšak RTVS sa v rámci možností snaží a vytvorila špeciálny web týkajúci sa čisto iba ZOH 2018, na ktorom si budeme môcť pozrieť výsledky, pričom aj priame prenosy v kvalite FullHD.