PUGLIFE – Život s mopsom

Niektorí nadšenci tohto plemena ho označujú za dokonalú zmes psieho šarmumúdrosti. Avšak mops baví a teší svojho majiteľa po celé hodiny hlavne svojou zábavnou a klaunskou osobnosťou. Charakteristická je preňho guľatá hlava s veľkými očami a skráteným ňufákom. Na prvý pohľad pôsobí dojmom lenivca a zlého strážcu, no pravdou je, že šteká pri každom zazvonení zvončeka a pri každej návšteve. Jeho štekot je podobne ako jeho výzor jedinečný. To môžem ako hrdý majiteľ mopsa potvrdiť.

pes

Tuším najväčšou zvláštnosťou tohto plemena je jeho hlasový prejav: vo dne štekákrochká a v noci zas fŕkachrápe. Táto rasa si veľmi potrpí na fyzický kontakt a preto sa nie len v noci často túli k svojmu majiteľovi. Namiesto toho, aby si pospal vo svojom košíku alebo vankúši, vyskočí k svojmu majiteľovi do postele a robí mu tam spoločnosť. Taktiež je extrémne vynaliezavý v čase ranného prebúdzania a majiteľovi nedá pokoj kým sa neprebudí.

Výhodou a aj zaujímavosťou je, že toto plemeno na rozdiel od iných vôbec nezapácha. Jedná sa o veľmi čistotného malého psa, ktorého srsť sa veľmi odlišuje od srsti ostatných plemien. Avšak nebezpečenstvo prichádza v období veľkých horúčav, kedy kvôli skrátenému ňufáku môže dôjsť k prehriatiu.

mops

Mops je na rozdiel od mnohých ľudí stále vyzbrojený dobrou náladou a chová sa priateľsky aj k cudzím ľuďom. V domácnostiach nemá vysoké nároky. Postačí mu teplo, pohodlie a láskyplné zaobchádzanie zo strany majiteľa. Je to veľmi dobrý a verný spoločník na každý deň, ktorého si takmer okamžite zamilujete. Nenáročným tréningom v mladom veku sa veľmi rýchlo naučí hygienickým návykom a takto získate dobre vychovaného psa na celý život.
Verím, že väčšina majiteľov toho plemena je oboznámená s heslom: „I didn't choose the pug life. The pug life chose me“. Naznačuje aj to, že byť majiteľom psa tohto plemena je výsadou.