Porastie množstvo útokov na mobily i kryptomeny, tvrdia odborníci

"Počas roku 2018 sa ešte viac ponoríme do nášho hyperprepojeného sveta a budeme ešte viac závislí na internete a technológiách. Každá sieť, ktorú používame, môže byť terčom útoku. Akékoľvek informácie, ktoré spracovávame, môžu byť manipulované, bez toho aby sme si to uvedomili, "uviedol Check Point.
Vlády budú stále viac nasadzovať "kybernetickú armádu" na ochranu svojich záujmov a záujmov svojich občanov. Tieto štátne kybernetické jednotky budú strážiť internetovú sieť a kritické infraštruktúry, ako sú energetická, bankové siete, dopravné siete a podobne.

interntet

Firma upozornila, že rozosielanie falošných správ možno použiť ako zbraň k poškodeniu reputácie a šírenie propagandy. Napríklad výskum po amerických prezidentských voľbách ukázal, že najčastejšie zdieľané príbehy počas volieb boli falošné.

S nárastom falošných správ súvisí použitie hackingu normálnymi organizáciami, vrátane spoločností a vlád. Cieľom je krádež informácií alebo ovplyvnenie verejnej mienky. Príkladom sú hackerské útoky na volebnú kampaň francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, len niekoľko hodín pred začiatkom volieb.
Využitie kryptomien je stále častejšie spojené s trestnou činnosťou a nezákonnými on-line aktivitami. K vytvoreniu kryptomeny treba veľké množstvo zdrojov. Odhaduje sa, že jediná bitcoinová transakcia využíva toľko energie, akú spotrebuje priemerná americká domácnosť za týždeň. To je dôvod používania nových škodlivých nástrojov, ktoré pre vytváranie príjmov zneužíva výkon počítačov nič netušiacich používateľov.

Vzhľadom k tomu, že hodnota Bitcoinu presiahla hranicu 15 000 dolárov, je podľa Check Pointu veľmi pravdepodobné, že terčom kyberzločincov budú aj systémy súvisiace s kryptomenami. Útočníci sa budú snažiť nájsť zraniteľné miesta v účtoch na výmenu kryptomien alebo v systémoch využívajúcich potrebné technológie. Kombinácia týchto faktorov by mohla spôsobiť, že vlády a orgány presadzovania práva prijmú opatrenia proti zneužívaniu kryptomien, čo bude mať negatívny vplyv na ich hodnotu.

mobily

Zhruba 80 až 90 percentám útokov pôjde zabrániť pomocou základných bezpečnostných opatrení, ako sú firewall, prevencie narušenia bezpečnosti, starostlivá segmentácia siete a pravidelná aktualizácia a zaplátanie zraniteľných miest, dodala spoločnosť Check Point.