Môže za to výchova?

Asi to vidí veľa ľudí z nás, no niektorí predtým zatvárajú oči a iní to berú zasa úplne opačne. Vravím o povahe Slovákov, kedy jeden závidí druhému aj ten posledný cent vo vačku a trocha šťastia. Neviem, prečo máme takúto povahu. Buď ju dedíme, alebo sme tak vychovávaní. Asi oboje z týchto faktorov hrajú svoju rolu.
Odmalička, kedy si hľadáme prvých kamarátov, nám všetci starostlivo vravia, ktorí kamaráti sú pre nás vhodní a ktorí nie. Chcú, aby sme sa kamarátili s niekým dokonalým, ktorý ani len nepomyslí na nejaký ten bláznivý nápad. Ak sme si takého kamaráta našli a dobre sa učil, bol vo viacerých smeroch úspešnejší, dávali nám to pocítiť.
krásné děti
“ Prečo sa neučíš tak dobre, ako Paľko?“ alebo “ Paľko by takúto vec nespravil.“ „Pozri ako sa správa Paľko.“
Takýmito podobnými vetami nás budú „bombardovať“ z každých strán, pokiaľ sme si našli toho dokonalého kamaráta. Spravia z neho ako keby náš vzor. Aj ak je to náš dobrý kamarát a mali sme ho radi, vytvára sa v nás určitá závisť, ktorá speje k tomu, aby sme mali pocit, že sme lepší než všetci “ Paľkovia“ na svete. Toto je jeden z dôvodov, prečo sa neskôr v dospelosti správame ako malé deti a druhým „Paľkom“ nedoprajeme a závidíme.
Ak aj vám záleží na tom, aby sme s detí nevychovávali závistlivých lakomcov, prečítajte si ďalšie zaujímavé postrehy a názory na podobnú tému.

Vrátim sa ale späť a uvediem druhý faktor, ktorý môže vplývať na túto našu slovenskú povahu. Stále počúvame, že doba je zlá a každý ide aj cez mŕtvoly. Toto tvrdenie určite potvrdí veľa ľudí, no už podstatne menej si ich uvedomí, že keby mali príležitosť, boli by takí istí a v tejto istej viere vychovávajú aj svoje deti, vraj aby sa mali dobre.
velká rodina
„Musíš hľadieť len na seba, čo ťa po ostatných?“ “ Taká je doba, nesmieš byť taký citlivý!“
Takýmito vetami vychovávame ďalšie generácie a potom sa čudujeme, že sa ten svet nemení. Potom len nadávame na ostatných, no pritom zmýšľame rovnako. Tak o čo sme potom lepší? Ak chcete niekoho porovnávať a kritizovať, niekoho moralizovať, začnite v prvom rade od seba, až potom máte právo dirigovať ostatných, až ak sami budete schopní ísť príkladom.