Film – umenie či nie?

Hneď na úvod treba povedať, že ťažko je vytvoriť si na všetky filmy jeden ucelený názor. Nie je totiž film ako film. Jeho kvalita záleží na mnohých faktoroch ako je výber hercov, námetu, scenára či samotné spracovanie témy. Najväčšiu úlohu v celom procese natáčania však má, ako už určite viete, režisér. Tento jeden človek má pod palcom to ako film bude vyzerať v konečnom výsledku. V tejto profesii je niekoľko ľudí, ktorých mená sú priam ikonické a nikto od nich nečaká nič iné len kvalitnú tvorbu. 

kino

Hodnotiť akúkoľvek formu umenia, kde mimochodom film určite patrí, je vec nejednoduchá a vysoko subjektívna. Kým jeden človek miluje horory, druhý o tom nemôže ani počuť. Iný zas najradšej zo všetkého sleduje sci-fi a ďalší len faktografiu a dokumenty. Je to podobné ako pri maliarskom, hudobnom či literárnom umení. Sto ľudí, sto chutí.

Existuje, ale niekoľko objektívnych hľadísk, podľa ktorých sa síce nedá určiť či sa niekomu film páčiť bude alebo nie, ale dá sa určiť jeho prínos a umelecká hodnota. To či po zamyslení sa nad tým filmom nám to niečo dá alebo nás len pohorší a vymetie mozog. Osobne som už videla veľa filmov, ktoré za niečo stáli, donútili ma pozastaviť sa, rozmýšľať a prehodnocovať. Netvrdím, že to vždy bolo len v pozitívnom slova zmysle, ale aj tie horšie filmy boli na niečo dobré a dalo sa z nich poučiť. 

filmový štáb

Kinematografia je často na veľmi nízkej úrovni. Čím ďalej, tým častejšie sa stane, že ľudia si po pozretí filmu len ťukajú na čelo a nechápu. Problémom však je, že na strane druhej stále stúpa dopyt po filmoch, ktoré sa prinajlepšom dajú označiť za poriadne stupídne. Hlavne mladá generácia v tom vidí formu zábavy, ktorá pokojne môže byť bezduchá, lacná a primitívna. Niekedy sa zamýšľam nad tým prečo to tak, ale neprišla som zatiaľ na nič konkrétne. Faktom ostáva, že po čom je dopyt, to sa natáča, pretože taký film zarobí peniaze a o to predsa v dnešnom svete primárne ide. Vtedy môže kvalita filmu bez problém klesnúť aj pod úroveň samotného režiséra, ktorému je prednejší zisk ako kvalita.

Takže aby som to zhrnula. Film patrí medzi umenie. Je to forma kultúrneho vyžitia, ktorá je pre veľké množstvo jediná prijateľná. Je však dôležité o aký film ide a o čo ide nám pri jeho pozeraní.