Chystáte sa kúpiť ojazdené auto? Len pomaly, dajte na tieto rady

Investícia do kúpy ojazdeného auta nie je lacnou záležitosťou. Pri tejto kúpe by mal byť človek navyše dostatočne pozorný, mnohé chyby si totiž nemusí všimnúť. Naopak všimne si ich až potom, ak za auto zaplatí, respektíve až potom, čo ho oficálne odkúpi. Typ nakupovania z autobazárov alebo priamo z druhej ruky je ešte stále dostatočne rozšírený, nakoľko nové autá sú drahé, platy nízke,… no škoda hovoriť. Každopádne sa zamerajme na veci a možné problémy, na aké by ste si v tomto prípade mali dať pozor.

veterán

Neverte len prvému dojmu. Lákavá cena, známa značka, pekný dizajn, nepoškriabaný lak,… ale možná skrytá porucha a nie len jedna. Skryté chyby značia ďalšie finančné náklady, ale tentokrát z vašej strany, zároveň teda i možný dôvod, prečo dotyčný auto ponúka na predaj. Pred kúpou je tak dôkladná kontrola z vašej strany základom, nenechajte sa prehovárať o opaku, neuspokojte sa len z prvého pohľadu a ani z jazdy, ktorej šoférom nebudete vy sami.

V nejednom prípade sa odporúča zobrať so sebou známeho, ktorý je automechanik, alebo  sa autám skrátka rozumie v podstatne vyššej miere, než vy. Za tento krok sa vôbec nemusíte hanbiť, hanbiť by ste sa skôr mali, ak by ste zaplatili za pokazený črep. Aj pokiaľ si myslíte, že ste v autách celkom zdatným znalcom, radšej sa poraďte s dobrým známym s podobnými znalosťami. Dve hlavy sú predsa viac než jedna, poprípade navštívte internet.

  • Ak vás navyše autobazár informuje, že o dané auto býva vysoký záujem, to môže značiť, že na základe poruchovosti sa neustále kupuje a obratom zasa vracia späť na predaj.

autoservis

V prípade, že chcete auto kúpiť z druhej ruky, teda nie cez autobazár ale priamo od doposiaľ vám neznámej osoby, pravdepodobne sa stretnete so situáciou, v ktorej pri "testovacej jazde" bude on šoférom a za volant vás pustí, až keď dospejete k dohode. Nie je tak vôbec vylúčené, že týmto krokom niečo schováva. Pri kúpe vozidla priamo z druhej ruky by tak bolo ideálnym riešením a mali by ste trvať na tom, aby ste s autom zašli do autoservisu a dali ho preveriť skutočným znalcom, respektíve dať objaviť možné poruchy a nedostatky, za aké by ste poprípade priplatili priamo v servise.