5 najlepších baletov sveta

Magické scénické umenie, ktoré vzniklo v Taliansku v XVI. storočí si prešlo dlhú cestu a stalo sa populárnym po celom svete. Dôkazom sú početné baletné školy a divadelné skupiny, ktorých počet sa každoročne zvyšuje.

balet

Ruský balet: Veľké a Mariinské divadlá
Majú na čo byť hrdý, pretože jeden z najlepších na svete je práva ruský balet. "Labutie jazero", "Luskáčik", slávne balety, ktoré sa objavili v tejto krajine na začiatku XX storočia, urobili Rusku druhú vlasť  a poskytlo ich divadlám nekonečný prúd vďačných divákov z celého sveta. Určite neexistuje človek, ktorý nepočul minimálne o jednom z ich baletov.

pár baletu

Francúzsky balet: Grand Opera
Kolískou svetového baletu, ktorej vzťah k produkcii trvá už tri storočia a tam kde je klasický akademický tanec  a všetko ostatné považované za zločin proti umeniu, je úspech pre všetkých tanečníkov sveta. Každý rok jej členstvo doplňujú len traja tanečníci, ktorí absolvovali toľko výberov, súťaží a testov, ktoré ani astronauti nemusia. Vstupenky do parížskej opery nie sú lacné a môžu si ich dovoliť len milovníci veľmi bohatého umenia ale aj napriek tomu je miestnosť plná pri každom predstavení.

Spojené štáty americké: Americké baletné divadlo
American Ballet Theater bolo založené sólistom ruského Veľkého divadla. Má zvláštny rusko-americký štýl. Produkcie koexistujú s klasickými predmetmi, napríklad so slávnym "Luskáčikom" a novými tanečnými smermi.  Popularita tohto divadla rastie každoročne.

Spojené kráľovstvo: Birmingham Royal Ballet
Balet s malým počtom tanečníkov, väčšina začína vlastnú kariéru ale aj tak je neopísateľným zážitkom vidieť nejaké predstavenie.

špičky

Balet "La Bayadère"
Ak chcete získať predstavu o Royal Ballet nie je to jednoduché, prístup je umožnený  iba najvýznamnejším a najbohatším ľudom na svete.
Neostáva nám nič iné len si poriadne našetriť a užiť si predstavenie.