Praktické rady na šetrenie pri kúrení

Dobrá investícia do kúrenia je zateplenie a výmena starých okien. Nesmie chýbať dobré tesnenie, aby sa teplo nestrácalo von. Tieto činnosti je potrebné robiť mimo vykurovacej sezóny, no vďaka ním je úspora oveľa väčšia.
Ak však už z rôznych dôvodov nezatepľujete, nasledujte tieto rady a môžete uľahčiť aspoň trochu svojej peňaženke. Tieto rady platia aj pre tých, čo zateplenie alebo nové okná už majú.

dřevo

Nevypínajte radiátory pri odchode

Ak sa vyberiete niekam na dlhšiu dobu a vypnete topenie, po príchode pocítite, že izby sú vychladnuté. Nábeh na vyššiu teplotu potom trvá o niečo dlhšie a je aj viac nákladový.

Zníženie teploty o 1°C ušetrí 6% energie

Izby kúrte primerane k ich využitiu. V spálni, detských izbách či v obývačke stačí okolo 21°C, na chodbách 18°C. Pocit tepla môžete zväčšiť aj znížením vlhkosti v miestnosti.

Vetrať áno, ale krátko

Vetranie nesmie chýbať ani počas zimnej doby, avšak správne vetranie by malo byť krátke, ale intenzívne. Ak otvoríte okno dokorán na pár minút, vzduch sa dostatočne vymení, pričom sa nestratí toľko tepla ako pri „vetračke“ na dlhšiu dobu. Vetrať môžete aj viackrát za deň.

Radiátory na voľnej ploche

Radiátory odovzdávajú teplo sálaním a prúdením do izby, efektivita vykurovania radiátorom klesá, ak je pred ním rôzny nábytok. Zhoršuje to aj mokré prádlo, sušiace sa na radiátore. Vhodné je prilepiť na stenu za radiátorom reflexnú fóliu, ktorá zníži množstvo tepla unikajúce do steny a odrazí ho späť do miestnosti. Táto fólia nie je drahá, stojí nanajvýš pár eur, avšak z estetického hľadiska robí niektorým ľudom problém. Ak ale cez váš radiátor by fóliu bolo vidieť len málo, nemali by ste váhať.

topení

Ak vás zaujíma, ktoré topenie je lacnejšie, či elektrické alebo plyn, odpoveď je plynové vykurovanie. Náklady na inštaláciu elektrického kúrenia sú však nižšie. Preto sa pri výbere kúrenia netreba držať len aktuálnych cien elektriny a plynu, ale aj nákladov na inštaláciu.

Praktické rady na šetrenie pri kúrení
Share