Kotly na drevo – častý spôsob vykurovania

Už pri stavaní rodinného domu, na začiatku celého procesu si treba, okrem iného, ujasniť základnú vec a tou je, ako sa bude daný objekt vykurovať a čo bude zdrojom tepla. V zásade si môžeme vybrať kotly na drevo, plynové kotly, elektrické kotly, kotly na biomasu alebo olejové. Každý z týchto typov má niečo, čo iný nemá. Treba si zvážiť výhody a nevýhody a najmä použiteľnosť pre daný dom. Ak v svojom okolí nemáte dotiahnutý plynový prívod, asi ťažko si vyberiete plynový kotol. Kotly na drevo alebo akékoľvek iné kotly, respektíve vykurovanie domácnosti je investícia na niekoľko desiatok rokov, preto treba zvážiť, čo zvolíte.

oheň

Ako fungujú kotly na drevo?

Ak ste si zvážili všetky pre a proti a ako najlepšia možnosť vám vyšla kotol na drevo, v krátkosti si uveďme ako taký kotol funguje. V princípe všetky kotly fungujú tak, že majú v sebe nejakú látku, zvyčajne vodu, ktorá roznáša teplo. V zásobníku pri kotly alebo priamo v kotly je studená voda. Keď sa kotol rozhorí, voda sa začne ohrievať a cirkulovať v obehu, čiže ide do radiátorov, tam odovzdá teplo a z radiátorov zase zoberie studenú vodu a privedie ju do kotla, kde sa ohreje. Takto voda rotuje, ohrieva sa a odovzdáva teplo.

dřevo

Veľmi stručne a jednoducho, samozrejme ten systém je oveľa zložitejší a prepracovanejší. V podstate však všetky kotle takto fungujú, otázkou len zostáva, čo vytvorí to teplo, ktoré ohreje vodu, či to bude plyn alebo drevo alebo pelety alebo oleje alebo uhlie. Čo sa týka kotlov na drevo, na výber máte kotly na drevo s automatickými podávačmi dreva, to znamená, že ráno zakúrite, do podávača alebo zásobníka naložíte ďalšie drevo. Kotol na drevo si automaticky sám zoberie drevo. V tomto prípade však drevo musí byť narezané a prichystané na rovnakú dĺžku. V dnešnej dobe už je možné prikladať aj drevá, ktoré sú dlhé aj 100 cm, zatiaľ čo kedysi museli byť drevá pripravené na veľkosť 30 centimetrov, maximálne 40 centimetrov.

Vykurovací systém – čo všetko obsahuje?

V prípade kotlov na drevo je potrebné v prvom rade mať osobitnú miestnosť, tzv. kotolňu. Vykurovací systém pri kotloch sa skladá z nasledujúcich častí a to: zásobník dreva, potom je to zásobník teplej vody, expanzná nádoba na vodu, čerpadlá, teplomery, zmiešavací ventil a riadiaca jednotka. No a následne sa už celý systém dá do pohybu a my už si len užívame príjemné teplo a pohodlie, v prípade, že sme si vybrali správny kotol.