Čínska internetová megatržnica Aliexpress

Aliexpress funguje ako nákupná galéria tisícky menších čínskych obchodov. V Európe jeho obľúbenosť výrazne rastie. Dokladajú to aj údaje bánk o platbách kartou. Spôsobené to je to najmä nízkymi cenami a obrovským výberom. Je to unikátny spôsob kupovania, pred dvadsiatimi rokmi sa nám o takomto ani nesnívalo, kvôli uzavretým hraniciam, nedostupnosťou internetu a malou globalizáciou.

telefon

Ceny sú nízkeaj vďaka nulovému poštovnému. Dovoz drobného tovaru dotuje vláda Číny – zákazník tak nemusí platiť poštovné. V prípade drobnej ceny tovaru neplatíme DPH ani clo.

Najčastejšie chyby zákazníkov spočívajú v potvrdzovaní prijatia tovaru pred skutočným prijatím. Na Aliexpress totiž je možné potvrdiť prijatie zásielky a kúpa je následne uzavretá. Ak však zákazník klikne na potvrdenie predčasne, vystavuje sa riziku, že zásielka mu nedôjde a on si narobí zbytočné problémy. Nie je nutné potvrdzovať prijatie tovaru, nehrozí vám žiadny postih, preto radšej na to neklikať, než klikať.

náhrdelník

Existuje ochranná doba, ktorá slúži pre ochranu zákazníkov, ich peňazí a tovaru, za ktorý zaplatili. Ak sa blíži koniec tejto doby a tovar nie je pri vás je možné otvoriť spor.

Najčastejší mýtus je nebezpečenstvo platby kartou. Ak však údaje o karte napíšete len do okna na zaplatenie, riziko krádeže údajov karty je rovnaké ako pri nákupu na Alze alebo na hej.sk. Vzniká však riziko, že objednaný tovar nesadne, oblečenie príde zlej veľkosti. Na Slovensku, v Česku a nielen tu ale aj v iných krajinách vznikajú takzvané Aliexpress bazáre. Založené sú na predaji tovaru, ktorí nevyhovoval požiadavkám zákazníka. Ľudia tak inzertujú produkty a kupujú v jednej krajine, čo je výhodné pre obe strany. Najznámejšia je alimaniacky.sk, veľa ich existuje na Facebooku.

Veríme, že vaše skúsenosti s týmto eshopom sú len pozitívne a článok vám pomohol sa zorientovať v Aliexpresse.
Čínska internetová megatržnica Aliexpress
Share