Ceny bytov opäť rastú

Tento faktor, ktorý je v analýzach stále spomenutý má stále silu udržiavať ceny vysoko. Tým faktorom je malá ponuka bytov na predaj v krajských mestách. Celkový pohľad na ponuku nehnuteľností na Slovensku jasne vysvetľuje, prečo sa ceny zvyšujú.

budova

Bytov na predaj je na trhu žalostne málo
Podľa štatistík je aktuálna celková ponuka nehnuteľností menšia o 30 % v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. No napriek tomu, že štatistika dáva do povedomia inzeráty o 15 % viac realitných kancelárií. Ponuku lacnejších starších bytov v niektorých mestách možno spočítať na prstoch. V celkových štatistikách realitného trhu tak získavajú novostavby stále väčší podiel a váhu.

Ako rastú ceny bytov
Priemerná cenovka 2-izbových bytov sa medzi štvrťročne zvýšila o viac ako 4 % a obdobný skok možno vidieť aj predchádzajúcich rokoch po ohlásení zmien pri financovaní nehnuteľností a pred ich začatím uvádzania do života. Podľa štatistiky najviac zdraželi byty v centre nášho mesta Bratislava a to v priemere o rekordných 13-tisíc eur!

byty

Po takmer dvoch rokoch zaznamenali tiež 3-izbové byty vo všetkých krajských mestách medzi štvrťročný nárast. V prípade Bratislavy predstavuje priemerný nárast cien viac ako 2,3 %. Najdrahšie byty boli v prvom štvrťroku 2019 v bratis­lavskom treťom obvode. Priemerná absolútna cena bytu sa tu zvýšila až o 9-tisíc eur zo 171-tisíc na 180-tisíc eur. Čo je na zamyslenie..

Rast cien je prudší
Začiatok roka 2019 nám priniesol v štatistikách opäť po roku prudší rast cien čo je pochopiteľné. Pretože z pohľadu na ponuky musíme jedným dychom dodať, že je to spôsobené najmä stále výraznejším zastúpením novostavieb ktoré sú čoraz častejšie v ponuke. Dostupných novostavieb je síce z pohľadu Bratislavy tiež na nízkej úrovni, no napriek tomu (alebo vďaka tomu) sú nové projekty v cenovkách stále odvážnejšie.

4.5
02